Månedens trafotalent i mai 2026
TrafoTalent for mai: «Dagen sola kom ned og hilste på meg» av Leon Schuddeboom
Når jeg trykker på play blir jeg umiddelbart sendt inn i et magisk univers som vekker en slags barnslig glede og nysgjerrighet i meg. Hvor i alle dager er det jeg har havnet? Underveis opplever jeg å bli genuint overrasket og rørt av det som utspiller seg i løpet av de knappe to minuttene kortfilmen varer.
Filmen får meg til å kjenne i kroppen hvor utrolig og ikke minst merkelig det er at vi befinner oss på denne planeten. Jeg kjenner på at naturen er noe levende vi kan lene oss på, og det er akkurat som om solen har kommet på besøk for å trøste oss litt!
Når jeg skjønner at kunstneren står bak både det jeg ser og hører, blir jeg nesten litt forvirret. For et arbeid! Samtidig gir det hele enda mer mening. Det forklarer hvorfor uttrykket fremstår så tydelig og helhetlig. Det musikalske og det visuelle harmonerer sømløst og understøtter hverandre gjennom hele filmen.
Dagen sola kom ned og hilste på meg
Denne kortfilmen er en animert kollasj, laget av bilder fra 17- 18- og 1900-tallet (offentlig eiendom). Jeg skar ut bildene i Krita og satt dem sammen/animerte dem i Premiere Pro.
Det var en stor utfordring å skape en slags kontinuitet i filmen. Å sørge for at landskapet føltes ut som én og samme plass i alle shots, og at karakteren føltes som én person (selv om alle elementer er hentet fra helt forskjellige kilder).
Musikken i filmen er en sang jeg skrev for noen uker siden. Filmen ble laget for å gå sammen med musikken fra starten.
Både sangen og filmen handler om følelsen av å ikke høre helt hjemme i kroppen sin.
Sangtekst:
I'm just a little scary
My fingers, they look so hairy
I wanna be you
I wanna be you
I wanna be you
I wanna be you
So bad ...
Prosjektet ble gjennomført mellom 6. april og 1. mai.
Kvaliteten på videoen er ikke så bra på trafo, du kan se en HD versjon på YouTube via lenken i kommentarfeltet.